عایق الاستومریکعایق کلسیم سیلیکات برای عایقکاری لوله هایی با دمای خیلی زیاد تجهیزات آن همچنین در کاربر د هایی که نیاز به مواجهه در مساوی آتش دارند فرد د دارد. عایق های کلسیم سیلیکات در سه نوع مختلف تولید می شوند : بلاک های پیش ساخته ,قالب های لوله ای و تخته های عایق. امروزه تولید کلسیم سیلیکات به علت دارا بودن استحکام فشاری بالا , مهار فوائد خورندگی و ساختار یکپارچه پایداری در دمای خیلی بالا است. عایق کلسیم سیلیکات توانایی تحمل دمای ۱,۲۰۰°F (نوع اول,برای لوله ها و نوع بلاک ) یا ۱,۷۰۰°F (نوع دوم, تخته های مواجهه با آتش) را داراست.عایق کلسیم سیلیکات ساختار یافته جهت کاربر دهای با دما و قدرت بسیار زیاد خیلی در این متن پوش داده نشده است.
تاریخچه کلسیم سیلیکات

عایق کلسیم سیلیکات در حدود سال ۱۹۵۰ جهت پایداری گرما ی بسیار زیاد بالایش ظهور کرد که در آن ۸۵% کربنات منیزیم وعایق پنبه نسوز خالص تشکیل شده بود در ابتدا , عایق کلسیم سیلیکات توسط الیافت پنبه نسوز تقویت شد. در انتهای سال ۱۹۷۲ , اکثر کارخانه های شمال آمریکا به تولید پشم شیشه, الیاف گیاهی , الیاف کوتاه پنبه ای یا ابریشم روی آوردند ولی در حال حاضر در کارخانه ای آمریکا شمالی عایق کلسیم سیلیکات بدون پنبه نسوز تولید می شود.
وقتی که واحد های صنعتی پروگرام کاهش حذف پنبه نسوز را در ۱۹۷۰ شروع کردند, عایق بدون پنبه نسوز کلسیم سیلیکات به شکل وسیع ای در پالایشگاه های نفت, صنایع پتروشیمی, نیروگاه های برق, خطوط توزیع بخار دیگر کاربر د های که نیز به استحکام فشاری بالا نیاز داشتند مصرف شد.
چگونه عایق کلسیم سیلیکات تولید می شود


کلسیم سیلیکات از سیلیس آمورف , آهک , الیاف تقویت کننده مصالح افزودنی بوسیله میکسر و آب ترکیب شده دوغ آب آن آماده می شود. این دوغ آب به گرما دهنده پمپ می شود و به آن گرما داده می شود به محض اینکه شروع به جوشیدن کرد به داخل قالب ها ریخته می شود. بعد از چند دقیقه , مصالح با مصرف از یک چکش و خیس کردن از قالب جدا می شود. این قطعات شکل گرفته روی مجموعه از اجاق های قرار می گیرد برای چندین ساعت, وقتی که واکنش شیمیایی صورت گرفت کلسیم سیلیکات به دست می آید. پس این قطعات درون اجاق خشک کننده قرار می گیرد بعد از خشک شدن , قطعات برش خورده و به دو یا چند تکه تبدیل شده , بسته بندی می شوند. این پروسه نسبتاً انرژی کمی مصرف می نماید و بیشترین دمای لازم حدود ۳۸۰°F است.
تولیدات, مصالح عایق اساساً به شکل کریستالی هستند با حباب های هوایی که بیشتر از مواد جامد آن است (بیشتر از ۹۰% آن هواست). میلیون ها حباب هوا کوچک تفکیک شده با دیوار های کریستالی ویژگیها یکتای عایق کلسیم سیلیکات را فراهم می آورند و تشعشعات بسیار زیاد کوچک فرو سرخ می توانند از آن رد شدن نماید و عایق کلسیم سیلیکات را یک عایق با فوائد مناسب تبدیل کرده است.
ویژگیها عایق کلسیم سیلیکات

ASTM C533 ,تحت عنوان “ویژگیها استانداد جهت بلاک ها و لوله های کلسیم سیلیکات” استاندارد حداقلی برای دو نوع ارائه داد ه است. نوع ۱ حداکثر تحمل گرما ی کاربر د ۱,۲۰۰°F است بیشترین چگالی ممکن برای آن ۱۵ پوند در هر قطعه مربعی (lbs/ft3) یا ۲۲ lbs/ft3 فوت است, درحالیکه نوع ۲ دارای حداکثر تحمل گرما ی ۱,۷۰۰°F بیشترین چگالی ۲۲ lbs/ft3 است. استحکام فشاری هر دو نوع بیشتر از ۱۰۰ پوند در هر قطعه مربعی به اینچ (psi), با ۵% تغییر شکل است که در استاندارد ASTM معین شده است.
حداکثر انقباض خطی , بعد از مواجه با بیشترین دمای کابرد فقط ۲۵ است و استحکام خمشی آن بیش از ۵۰ psi جهت هر دو نوع است. هر دو پخش شعله و دود آن نزدیک به صفر است این مصالح در آتش سوزی مجموعه نمی کنند.
بیشترین میزان از دست دادن توده مجاز در ویژگیها ASTM حدود ۲۰% ۴۰% بعد از غلت میل کردن ۱۰ تا ۲۰ دقیقه است که به ترتیب نشانگیر پایداری بالا در مساوی شکستگی این عایق است.
هدایت گرما ی و استحکام فشاری بعد از تست بیشتر دمای کاربر د کاهش نیافته است بر حسب ASTM C411 همچنین این عایق جهت مهار خوردگی در استنلس استیل کربن فرد د دارد. این مصالح همچنین به عنوان مصالح غیر مشتعل شونده در نظر گرفته شده اند(ASTM E136).
عایق کلسیم سیلیکات اکثرا ً با ژاکت عایق پوشانده می شود : ورق آلمینیوم معمولی , ورق فولاد زد زنگ , برگه های PVC , پارچه شیشه ای با چسب درز بند مانع هوا یا لمینت چند لایه . برای پیشگیری از نفوذ آب باید در لبه های ژاکت عایق از ورقه های فلزی مهره ای استفاده شود.
فرد د های رایج کلسیم سیلیکات

کلسیم سیلیکات ً روی لوله هایی با دمای بالا (بیش از ۲۵۰°F) و تجهیزات خدمات صنعتی, از قبیل کارخانه های شیمیایی, پالایشگاه ها , نیروگا های فشار قوی , خطوط توزع بخار مصرف می شود. در حالیکه ساختار سخت این عایق منحنی هدایت گرما ی خطی است, استحکام فشاری زیاد بالا, استحکام خمشی بالا و دارای بودن کلاس A در حفاظت در مساوی آتش و اشتعال ناپذیری آن است ً این فوائد فیزیکی آنرا به مناسب ترین عایق در فرد د های با دمای خیلی بالا و کاربر د های صنعتی تبدیل کرده است.